Spolek Josefa Wagnera

Spolek vznikl v roce 2021, je neziskovou organizací. Zabývá se odborným zpracováním uměleckého odkazu rodiny Wagnerů v dobových i kritických souvislostech. Jeho záměrem je postupná digitalizace rozsáhlého archivu, vydávání publikací, pořádání výstav, přednášek, rekonstrukce depozitářů. V současné době pod záštitou spolku začala postupná katalogizace uměleckých děl a práce na první z řady souborných monografií.

Zakládající členové: Jakub Wagner, Pavel Smetana, Denisa Wagnerová

Vznikající monografie

 

2020-2023

Naším záměrem je vytvořit komplexní monografii umělce, která není jen strohým výčtem umělcovy tvorby, ale intenzivním “dokumentárním“ příběhem, reflektujícím dobový kontext života malíře, skrze jeho tvorbu, ale i fragmenty z jeho okolí, inspirací, deníkových záznamů kritických názorů, osobního života, odborných textů, všeho, co výsledným obrazem ve svém výřezu malíř zachytí. Struktura monografie bude koncipovaná do dvou hlavních rovin.

První  ,“retrospektivní“, chronologicky řazená podle tematických cyklů umělcovy tvorby. Zaměřená na malbu, kresbu, grafiku a objekty.

Druhá rovina biografická se zaměřuje vedle umělce samotného na souvislosti rodiny, z které pocházel. Otce sochaře Josefa Wagnera, matky sochařky Marie Wagnerové-Kulhánkové, bratra sochaře Jana Wagnera

Vydání monografie

Plánovaný rok vydání knihy: 2023

Rozsah

  • 400-450 stran
  • pevná vazba
  • formát 300×245 mm